Poľskí colníci zhabali na letisku vo Varšave záznamy komunistických bezpečnostných služieb

30.10.2020 (Webnoviny.sk) – Colníci na letisku vo Varšave objavili a zhabali vzácne historické dokumenty a záznamy poľských komunistických bezpečnostných orgánov z rokov 1967 a 1968, ktoré smerovali do Spojených štátov.

V piatok to agentúre AP potvrdil poľský Ústav národnej pamäti (IPN). Odosielateľa ani adresáta v USA úrady nemenovali.

Viac než sto nahrávok

Materiály popisovali situáciu a názory vo vnútri komunistickej Poľskej zjednotenej robotníckej strany, ktorá bola v tom čase pri moci, a tiež spoločenské nálady medzi študentmi, umelcami, intelektuálmi a pracovníkmi v čase vedúcom k a počas protestov študentov v roku 1968 a počas antisemitskej kampane, uviedol zástupca generálneho prokurátora Andrzej Pozorski.

Tieto udalosti viedli k zmene vedenia strany a vo vláde v roku 1970.

Pozorski vysvetlil, že 11 súborov písaných dokumentov a viac ako 100 nahrávok vyrobili vtedajšie ministerstvo vnútra a regionálne orgány milícií.

Začalo sa vyšetrovanie

Colníci ich odovzdali IPN, ktorý sa venuje analýze historických dokumentov, najmä z čias druhej svetovej vojny a komunizmu, a kde Pozorski pôsobí ako hlavný vyšetrovateľ.

Vyšetrovatelia v súvislosti s nálezom začali vyšetrovanie a prehľadali dom odosielateľa.

Poľské zákony totiž ukladajú povinnosť ľuďom vlastniacim historické dokumenty, aby ich odovzdali IPN alebo skončili na maximálne osem rokov vo väzení.

Viac k témam: historické dokumenty, komunisti, komunizmus
Zdroj: Webnoviny.sk – Poľskí colníci zhabali na letisku vo Varšave záznamy komunistických bezpečnostných služieb © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *