Nástupcu prezidenta Miloša Zemana si Česi zvolia začiatkom budúceho roka, voľby vyhlásili na 13. a 14. januára

27.6.2022 (Webnoviny.sk) – Predseda českého Senátu Miloš Vystrčil v pondelok oznámil termín prezidentských volieb. Nástupcu Miloša Zemana si budú Česi voliť 13. a 14. januára 2023. Prípadné druhé kolo sa uskutoční o 14 dní. Informuje o tom spravodajský portál TN.cz.

Druhý päťročný mandát súčasného prezidenta Miloša Zemana sa skončí 8. marca 2023, pričom už ďalší raz kandidovať nemôže. Jeho nástupcu je potrebné zvoliť najneskôr 30 dní pred koncom volebného obdobia.

Predseda Senátu, ktorý vyhlasuje prezidentské voľby, chcel určiť termín neskôr počas leta, ale niektorí záujemcovia o prezidentské kreslo už začali so získavaním podpisov na kandidátne listiny.

Ďalší zase oficiálny záujem o kandidatúru neoznámili, ale ich aktivity nesú známy volebnej kampane, povedal Vystrčil v pondelok na tlačovej konferencii. „Chcem, aby boli voľby v Českej republike férové,“ vysvetlil pondelkové vyhlásenie termínu politik.

O Pražský hrad prejavili záujem dve desiatky záujemcov. Najväčšími favoritmi sú podľa prieskumov niekdajší premiér Andrej Babiš a armádny generál vo výslužbe Petr Pavel, hoci ani jeden z nich kandidatúru oficiálne neoznámil. Svojho kandidáta zatiaľ nepredstavili ani strany vládnej koalície.

Viac k témam: Prezidentské voľby v Česku
Zdroj: Webnoviny.sk – Nástupcu prezidenta Miloša Zemana si Česi zvolia začiatkom budúceho roka, voľby vyhlásili na 13. a 14. januára © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *