Desaťtisíce ľudí vyšlo vo Varšave do ulíc, opäť protestovali proti sprísneniu interrupcií (video)

31.10.2020 (Webnoviny.sk) – Desaťtisíce ľudí v piatok protestovali v centre Varšavy proti súdnemu zákazu interrupcií v prípade vrodenej vady plodu. Podujatie sa konalo prevažne v pokojnom duchu, z automobilov hrala hudba a ľudia tancovali.

Objavili sa však incidenty, keď prívrženci krajnej pravice či futbaloví chuligáni hádzali na protestujúcich svetlice. Polícia potvrdila, že zadržala približne tucet ľudí.

Pochod smeroval k domu vicepremiéra

Na proteste sa zúčastnil aj varšavský starosta Rafal Trzaskowski z Občianskej platformy (PO), ktorý vyzval na dialóg medzi demonštrujúcimi a vládou. Jeho kancelária neskôr odhadla počet účastníkov zhromaždenia na 100-tisíc. Do ulíc vyšli aj rodiny s deťmi i tínedžeri.

Pochod smeroval k domu, v ktorom žije vicepremiér a líder vládnej strany Právo a spravodlivosť Jaroslaw Kaczynski. Zatiaľ nie je známe, či bol politik doma, polícia však ulicu uzavrela.

Ľudí nezastavil ani koronavírus

Protestujúci ignorovali obmedzenia súvisiace so šírením koronavírusu. V piatok pritom v krajine zaregistrovali zhruba 21 600 nových prípadov nákazy.

Generálna prokuratúra sa zaviazala k obvineniu organizátorov protestov za „spôsobenie epidemiologickej hrozby“, informuje agentúra AP s tým, že toto obvinenie so sebou nesie maximálne osemročný trest odňatia slobody.

Protesty po rozhodnutí ústavného súdu

Protesty sa v Poľsku konajú po tom, čo minulý týždeň vo štvrtok ústavný súd rozhodol, že umelé prerušenie tehotenstva v prípade vady plodu je protiústavné.

V nedeľu napríklad rozhnevané ženy vošli do kostolov, aby narušili omše a konfrontovali kňazov, pričom im nadávali a posprejovali budovy. Toto však urazilo nielen ich odporcov, ale aj niektorých podporovateľov. Kaczynski v reakcii na situáciu tento týždeň vyzval podporovateľov jeho strany, aby bránili kostoly.

Mnohí si jeho výzvu vysvetľujú ako povolenie k násiliu voči demonštrantom. Štátna televízia TVP demonštrantov zase opakovane nazvala „ľavicovými fašistami“ a vo štvrtok večer ich prirovnala k totalitným režimom potláčajúcim cirkev.

Jeden z najprísnejších interrupčných zákonov

V Poľsku, ktoré malo aj predtým jeden z najprísnejších interrupčných zákonov v Európe, tak po rozhodnutí súdu zostáva legálne umelé prerušenie tehotenstva už len v prípade ohrozenia zdravia žien alebo keď je tehotenstvo výsledkom znásilnenia či incestu.

Podľa dát ministerstva zdravotníctva vlani v Poľsku vykonali 1 110 legálnych interrupcií, prevažne práve v dôsledku vady plodu. Poľky chodia na interrupcie do zahraničia, no podstupujú ich aj nelegálne v Poľsku.

Viac k témam: demonštrácie, interupcia, potrat, potratový zákon, protesty
Zdroj: Webnoviny.sk – Desaťtisíce ľudí vyšlo vo Varšave do ulíc, opäť protestovali proti sprísneniu interrupcií (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *